Nie martwcie się proszę zadrapaniami u dziecka czy schodzącą skórką, poprawimy to w komputerze ;)  Usuniemy krostki, znamiona  i blizny (jeśli sobie oczywiście życzycie). Proszę zadbać o czystość twarzy dziecka, nie może być brudne od fioletu czy mieć ropkę na oczku- nie odtworzę idealnie konturU oka. Proszę miejsce na uwadze sposób obróbki jaką stosuję. Lubię nadawać zdjęciom dość bajkowy, obrazowy charakter. Rozmywam czasem tło, dodaję kolorów, wygładzam skórę, rozjaśniam buźkę, ściągam czerwień i fiolet z twarzy i stópek. To wszystko powoduje,że zdjęcie wygląda trochę jak pocztówka-Walentynka  a dziecko, szczególnie noworodek, jest "upiększone" . moje zdjęcie nie jest czystą fotografią jaką wykonacie sami w domu aparatem czy telefonem. Niektórzy wolą zdjęcia surowe, bez ingerencji, bez wygładzania z delikatnym poprawieniem jasności, koloru i to wszystko. Takich naturalnych zdjęć nie wykonuję, aby zachować spójność moich prac i stylu i proszę o tym pamiętać. oddany materiał jest obrobiony wg mojej wizji artystycznej i nie ma możliwości bym retuszowała zdjęcia od zera, ale bez nadawania tych moich cech. Chciałabym aby mój klient przychodząc do mnie wiedział, że dostanie zdjęcia obrobione graficznie, pocztówkowe. Zdjęcia naturalne bez jakiejkolwiek ingerencji w twarze, ciało i kolory oddaję z reportażu, który jest zapisem stanu faktycznego wydarzenia.W programie poprawię Tobie:

- delikatne niedoskonałości sylwetki, zbyt pulchne ramiona, płaskie pośladki, masywne uda, mały biust
- usunę trądzik, zadrapania, schodzącą skórę,  siniaki, mocne zmarszczki, rozstępy, worki pod oczami, wygładzę cerę
- wyostrzę oczy, pomaluję czarniej rzęsy, dodam delikatny róż na usta czy policzki, usunę błyszczenie twarzy
- podniosę oklapniętą fryzurę (dotyczy włosów rozpuszczonych, natapirowanych, nie przyklejonych do głowy), mogę jej dodać objętości/wysokości
- poprawię kolorystykę zdjęcia, ubrań, kontrasty
- rozjaśnię cerę i nadam jej zdrowy wygląd
- usunę zbędne przedmioty jeśli znajdują się poza konturami ciała, np. na kocu.
- wytnę drobną plamę na ubraniu
W programie nie poprawię:

- nie wyprostuję zgarbionej sylwetki
- nie ogolę brody czy wąsów
- nie umyję, nie rozpuszczę i nie wyprostuję/skręcę włosów, nie natapiruję włosów przyklejonych do głowy, nie usunę/dodam grzywki, 
- nie pomaluję odrostów we włosach
- nie pomaluję paznokci
- nie usunę odblasków w okularach ani całych okularów (najlepiej proszę pamiętać by je zdjąć na moment)
- nie usunę zbędnej biżuterii (np. przy zdjęciu taty z noworodkiem jeśli zapomni zdjąć zegarek...)
- nie wyrównam opalenizny (proszę uważać przy opalaniu się w bieliźnie czy koszulce, a kiedy szykujecie się na zdjęcia bez bluzek np. podczas sesji noworodkowej czy karmienia)
- nie usunę aparatu ortodontycznego
- nie zrobię pięknego makijażu,  z porządnym podkładem na twarzy i barwnymi cieniami oraz błyskiem ust od błyszczyka
- nie wyprasuję ubrania
- nie wyczyszczę butów
- nie odejmę Tobie zbyt wielu kg (chyba,że stoisz sama na jednolitym tle ;p)
- nie usunę drugiego podbródka (aby uniknąć jego powstania do zdjęcia trzeba schylać głowę troszkę do przodu i wysunąć czoło a nie odchylać w tył)
- nie podmienię tła zdjęcia czy osób na nim widniejących (tło wybieracie na sesji i takie będzie na zdjęciach, nie wykonam montażu rodzeństwa jeśli nei chcą pozować razem)
- nie usunę przedmiotów trzymanych w dłoniach lub leżących na ubraniach (np. telefonu komórkowego czy plastikowych zabawek)
- nie pokoloruję na inny kolor tła czy ubrania (należy się przygotować dobrze przed sesją)